EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

2019 Ocak kira artış oranları belli oldu

TÜİK, Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylece 2019 Ocak’ta kira artış oranları da belli oldu. Peki 2019 Ocak’ta kira artışı ne kadar? Detaylar haberimizde…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile birlikte kira artış oranları da belli oldu. Peki 2019 Ocak’ta kira artışı ne kadar? İşte cevabı…

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANACAK?

Kira zammının nasıl hesaplanması gerektiği Borçlar Kanunu’nda belirtiliyor. Buna göre meskendeki kiracıya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranlarından daha yüksek bir oranda zam yapılamıyor. Fakat geçen sene enflasyon oranlarında yaşanan yükselişin kiralara olumsuz yansıması nedeniyle zam hesaplamasında değişikliğe gidildi.

Yeni Ekonomi Paketi’ne (YEP) göre kira zammı artık Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre hesaplanmayacak. Kira artış oranına dair üst sınır, Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenecek.

TÜFE’ye göre kira artışı kanun teklifi Meclis’e sunuldu ancak kanun değişikliği henüz onaylanarak yürürlüğe girmedi. Fakat yine de YEP’in 2019 yılı itibari ile uygulanmaya başlanması nedeniyle ocak ayında kiracılara TÜFE oranlarında zam yapılabileceği düşünülüyor.

2019 OCAK AYI KİRA ARTIŞ ORANLARI

Kira sözleşmesi bu ay yenilenecek olan kiracılara ne kadar zam yapılacağı bugün enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte belli oldu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0.40 oranında, yurt içi üretici fiyat endeksi ise aylık yüzde 2.22 oranında düştü.

TÜFE’de (2003=100) 2018 Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 0.40 düşüş, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 20.30, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.30 ve bir yıllık ortalamalara göre ise yüzde 16.33 artış gerçekleşti.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 2.22 düşüş, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 33.64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.64 ve bir yıllık ortalamalara göre yüzde 27.01 artış gösterdi. Yani buna göre mal sahipleri kiracısına yüzde 16.33 oranında zam yapabilecek.

ÖRNEK KİRA BEDELİ HESAPLAMA

Mevcut kira bedeli: 1000 TL

Zam oranı: Yüzde 16.33

Zam bedeli: 163 TL

Zamlı kira bedeli: 1.163 TL