EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

2018 Mart ayı kira artış oranları belli oldu

Ev sahipleri ve kiracıları ilgilendiren en önemli oranlardan biri kira artış oranları belli oldu. İşte 2018 yılı kira artış oranları…

Her yıl ÜFE’ye göre belirlenen kira artış oranlarının bu yılki oranı da belli oldu. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan ÜFE verilerine göre 2018 yılı Mart ayı kira artış oranı yüzde 15,50 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK tarafından her yıl açıklanan ÜFE’ye göre belli olan kira artış oranlarını merakla bekleyen kiracılar ve ev sahipleri yeni oranlara göre hareket etmeye başlayacaklar.

TÜİK tarafından açıklanan Mart 2018 ÜFE değerlerine göre 2018 yılı kira artış oranı yüzde 15,50 oldu. Kira sözleşmesini mart ayında imzalayan kiracılar yeni ay itibariyle kiralarını zamlı fiyattan ödemeye başlayacaklar.

Yeni Borçlar Kanun’a göre sınırlama getirilen kira artış oranlarında, ne kadar zam yapılacağı konusunda “Yurtiçi Üreticisi Fiyat Endeksi” yani ÜFE’nin 12 aylık ortalaması belirleyici rol üstleniyor. ÜFE’nin 12 yıllık ortalamasına göre kira zam artışı belirleniyor. Buna göre belirlenen kira artış oranı 2018 yılı Mart ayında sözleşme imzalayan ev sahipleri ve kiracılar için yüzde 15,50 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Şubat 2018 ÜFE oranlarına ilişkin veriler kamuoyu ile paylaşıldı. TÜİK tarafından hazırlanan rapora göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,69, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13,71 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 15,50 artış yaşadı.

TÜİK verilerine göre kira artış oranı Mart 2018’de yüzde 15,50 şeklinde gerçekleşti. Yani bu da demek oluyor ki kiracısı olan bir ev sahibi kiraya yüzde 15,50’den daha yüksek zam yapma hakkına sahip değil.