EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

1915 Çanakkale Köprüsü rüzgar testinden tam not aldı

Dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olma adayı 1915 Çanakkale Köprüsü, Çin’de yapılan rüzgar testinden başarıyla geçti.

1915 Çanakkale Köprüsü, tamamlandığında dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü olacak. Köprünün tabliye ve kuleler dahil aeroelastik model rüzgar testi Çin'in Southwest Jiaotong Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Yapılan rüzgar testine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da katıldı.

Yapılan testlerle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün düzgün ve türbülanslı akımda saniyede 20 metre yani saatte 72 kilometre, saniyede 45.4 metre yani saatte 162 kilometre ve saniyede 83 metre yani saatte 299 kilometre rüzgar hızlarında kule ve tabliyelerinin servis koşullarındaki davranışları incelendi. Yaklaşık 10 dakika süren testler başarıyla tamamlandı.

18 MART 2022'DE HİZMETE AÇILMASI HEDEFLENİYOR

18 Mart’ta temeli atılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022'de hizmete açılması planlanıyor. Çanakkale Köprüsü'nün önemli aşamalardan birinin de rüzgar tünel testleri olduğunu ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, üç aşamalı rüzgar testinin birincisinin Kanada'da, ikincisinin Danimarka'da gerçekleştirildiğine hatırlattı.

Yaklaşık dört aylık çalışma sürecinden sonra 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, tam kesit rüzgar tünel testinin yapılacağını bildiren Turhan, dünyanın en büyük ana açıklıklı asma köprüsünü Çanakkale Boğazı'na inşa ettiklerini ve projeyi planlandığı süre içerisinde tamamlayıp hizmete açmayı hedeflediklerini dile getirdi.