Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

180 bin çiftçi Hazine arazilerine talip oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 180 bin çiftçinin Hazine arazilerine talip olduğunu açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine’ye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayan uygulamaya başvuruların tamamlandığını açıkladı. Murat Kurum, çiftçilerin yaklaşık yüzde 82’sinin Hazine arazilerine talip olduğunu ifade etti.

“Düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçiyi kapsıyordu” diyen Bakan Kurum; “180 bin çiftçimiz başvuruda bulundu. Bununla birlikte yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu” şeklinde konuştu.

EN ÇOK TALEP ADANA’DAN GELDİ

İllere göre başvuru rakamlarını da paylaşan Murat Kurum, en çok talebin 14 bin başvuruyla Adana’da geldiğini açıkladı. Kurum; Adana’yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla İzmir ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla’nın takip ettiğini ifade etti.

3 BİN KİŞİNİN KİRALAMA İŞLEMİ TAMAMLANDI

Bakan Kurum, yapılan başvuruların Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandığını ifade etti. Gerekli şartları taşıyan 3 bin çiftçinin kiralama işlemlerinin tamamlandığını belirten Kurum, diğer başvuruların ise hızla değerlendirildiğini ve işlemlerin en kısa sürede sonuçlanacağını söyledi.

Hazine arazilerine talip olan çiftçilerin başvuruları değerlendirilirken 31 Aralık 2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi ve ecrimisil borcunun bulunmaması şartı aranıyor.