Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretine indirim geldi

Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli bölümü olarak kabul gören Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinde yüzde 25 oranında indirim yapılacak.

İstanbul ile İzmir arasını 9 saaten 3.5 saate indirecek olan Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Habertürk Gazetesi'nden Olcay Aydilek'in haberine göre, çalışmalar devam ederken, projenin en önemli bölümünü oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretine de indirim getirildi. Daha önce 35 dolar + KDV (121 TL) olan geçiş ücreti, yüzde 25 indirimle birlikte 90-91 TL'ye kadar gerileyecek.

Bayramda ücretsiz kullanılacak

Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan köprü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle 30 Haziran'da açılacak. Köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek. Köprü ile ilgili ikinci müjde bayram dönemiyle ilgili olacak. Köprünün, 9 günlük bayram tatili boyunca “ücretsiz” kullanılması için de çalışma yapılıyor.

Toplamda 433 kilometre uzunluğunda

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Köprü; 252 metre kule yüksekliğine, 35.93 metre tabliye genişliğine, 1.550 metre orta açıklığa ve 2.682 metre uzunluğa sahip olacak.