Kastamonu, konut fiyat artışında İstanbul'u solladı

Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Temmuz ayı raporuna göre, Türkiye'de satılık konut fiyatlarının en çok arttığı şehir Kastamonu oldu.

REIDIN Emlak Endeksleri Temmuz ayı raporuna göre, Türkiye'de Temmuz ayında konut fiyatlarının en çok arttığı il yüzde 2,26 ile Kastamonu oldu, onu Balıkesir takip etti. Aylık bazda kiraların en çok yükseldiği şehir ise yüzde 2,26 ile Aydın olurken, Aydın'dan sonra kiraların en çok arttığı bir diğer il ise Muğla olarak belirlendi.

Yeni konut satışlarında azalma yaşandı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksine göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında azalış gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.05 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69.90 oranında artış gerçekleşti.

En uzun amortisman süresi Aksaray'da

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında 13,3 yıl ile Aydın gelirken, amortisman süresinin en uzun olduğu şehir 23,7 yıl ile Aksaray olarak gerçekleşti.
Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranı Aydın’da görülürken, en düşük getiri oranına sahip ilimiz Aksaray olarak gerçekleşti.